Üç adımlık yerküre: Nilgün Marmara ve şiir dünyası

Plath’in şiirlerinde fazlasıyla incitilmiş kadın kimliği kendini gösterirken, Marmara’da daha “androjen” bir kimlik var. Hatta Plath’in istisnasız her şiirinin öznesi olan “Ben”in, Marmara’nın bazı şiirlerinde “Biz”e, o ve onun gibi olan, hayatın karşısında anlaşılamayan, giderek yıpranan cinsiyetsiz bir kitleye dönüştüğünü görebiliyoruz. “Gizemtaşıyıcı” ismini veriyor bu kişilere Marmara.

“Bir hüzün kraliçesi olarak Nilgün Marmara”, “Türkçe edebiyatın gelmiş geçmiş en marjinallerinden biri olarak Nilgün Marmara”, “Üzerine tez yazdığı şair Sylvia Plath gibi yaşadığı süre boyunca ölümle flört eden, bu dünyada bir yekpare Nilgün Marmara”…

Nilgün Marmara şiiri üzerine araştırma yapmaya kalktığımda, şairin “şiiri” hakkında Gülseli İnal’ın yazdığı birkaç satırdan başka hiçbir şey bulamamayı üzüntüyle karşıladım. Onun yerine, koskoca bir mit duruyordu karşımda. Yazının başındakine benzer deyişler bu mitin iskeletini oluşturuyordu ve bu, Marmara’nın şiirini okumanın yolunu bir hayli kesiyordu. En yakınlarından biri olan Ece Ayhan bile Marmara’nın ne kadar iyi ve başarılı bir şair olduğunu söylemekle yetinip onla olan anılarına geçiyor, edebiyata değil, daha çok öteki insanların hayatlarına susamış bir kitlenin susuzluğunu gideriyordu. Benim duyduğum bu rahatsızlığa, üstüne bir de “kadın hassasiyeti” eklenmiş olarak Ece Temelkuran’da rastladım. 8 Mart için yazdığı “Ölmeye Yazan Kadınlar” başlıklı yazısında Marmara’nınkine benzer bir kaderin Tezer Özlü için de geçerli olduğundan bahsediyordu:

Tezer Özlü için “edebiyatımızın gamlı” prensesi (YKY’den çıkan kitabının arka kapağında) denmiş:

[…]Bir kabul var o sıfatta, bir değişmezlik, bir tür “Biz seni böyle tanırız, severiz;                        gerisini de sormayız” cümlesi saklı. […]Ya prensesin hali? Hiç de istemediği iç acılarına              verilen payeler ve tutulan alkışlar. […]Bir kadın sırf o acılar geçsin diye, o nasıl bir içse, ona               katlanabilmek için yazarken, yazının kazıları sırasında çıkan iltihabın alınıp kutsal yağ ilan              edilmesi…[1]

Bir yazarın hayatının eserinin önüne geçmesi, kabul etmek gerekir ki tatsız ve bir o kadar da engellenmesi zor bir durum. Marmara’nın bitirme tezinde Sylvia Plath’in şairliğini, Plath’in intiharı bağlamında incelediğini hatırlayacak olursak, bu yazıda da şairin hayatı, tüm bu tepkiye ve rahatsızlığa rağmen azımsanamayacak bir yer kaplayacak. Zira yakın arkadaşları da bizi bu doğrultuda yönlendiriyor: Ece Ayhan, Marmara’nın şiirinin anahtarının Marmara’nın hayatının kendisinde olduğunu,[2] Gülseli İnal ise Marmara’nın kişisel notlarının şiirini de açıklayabileceğini söylüyor.[3]

Bu yazıda, Marmara’nın hayatına değindikten sonra şu sorular üzerinden şiirine biraz daha yakından bakmaya çalışacağım: Marmara, modern Türkçe şiir içinde nerede konumlandırılabilir veya bu mümkün müdür? Gerçekten de şiirindeki imgeler, kendi kişiliği ve ruh dünyası üzerine yapışan sıfatlara tekabül ediyor mu? Marmara’nın şairliğinin intiharı bağlamında analizi ne kadar mümkündür?  Bu arada, bu kadar çok ilişkilendirildiği şair Sylvia Plath’in Marmara’nın şiiri üzerinde ne kadar etkisi olduğuna da kısaca bakmaya çalışacağım -kısaca, çünkü bu konunun başlı başına incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Nilgün Marmara 13 Şubat 1958’de İstanbul, Kadıköy’de doğar. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamlar. Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olur. Yardımcı Doçent Cem Taylan denetiminde yazdığı bitirme tezi, Sylvia Plath’in şairliğinin intiharı bağlamında bir analizidir.

Ece Ayhan’ın hakkında yazdıklarından bildiğimiz kadarıyla Marmara 23-24 yaşlarında, henüz üniversite öğrencisiyken Kağan Önal’la evlenmiştir. Ece Ayhan, Marmara ve Önal’ı bu sıralarda, 1982’de, Bodrum’un Gümüşlük köyünde tanıdığını söylüyor. Bilindiği gibi özellikle 70’lerden beri Gümüşlük, Türk entelektüellerine ve “marjinallerine” ev sahipliği yapmaktadır. Bu yıllarda Kağan Önal, İstanbul Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okumakta, bir yandan yazları Gümüşlük’te arkadaşlarıyla birlikte, Ece Ayhan’ın tabiriyle, “denizi karşınıza alırsanız, soldaki kumsalın en sonundaki Sisyphos adlı bir pansiyonu sabahlara kadar cin içerek, müzik çalarak ve şiirler okuyarak öğrenci havasında işletmektedir.”[4] Nilgün Marmara’nın Ece Ayhan ve arkadaş çevresine dahil olması Cemal Süreya sayesinde gerçekleşir. Özellikle Anglo-Sakson şiiri konusunda donanımlıdır ve şair arkadaşlarıyla sık sık şiir üzerine tartışmalar yapar. Kendisi de şiir yazdığı halde bunu en yakınlarına bile söylemekten kaçınması dikkat çekicidir. Sonraları, yazdığı şiirleri Cemal Süreya’ya göndermeye başlar ve birkaç şiiri Şiir Atı’nda yayınlanır; ancak hayatta olduğu süre boyunca şiirlerinin herhangi bir ses getirdiği söylenemez. Şiirlerinin bir kısmını Kızıltoprak’ta Kağan Önal ile birlikte yaşadığı evde, bir kısmını gene eşinin işi sebebiyle bir süre kaldıkları Libya’da, Marmaris’te, Bodrum’da yazar. Metinlerinden ve günlüklerinden anlaşıldığı üzere, bir süre çok sevdiği Ingeborg Bachmann’ın memleketi Avusturya’da da kalır.

Ece Ayhan’a göre “uç’talık” Marmara’yı temsil eder. “Uç’talık”, marjinalliğin Türkçesidir. Nilgün Marmara hem bu “uç’talığın” temsilcisi olduğu, hem de kendisi de Amerikan Caz Çağı’na bayıldığı için Ece Ayhan ve arkadaşları ona, başka bir edebi mitik figürün ismini, Fitzgerald’ın eşinin ismini verip, “Zelda” derler.[5] Süreya’ya göre kendi şiirinden söz etmediği için de gerçek bir marjinaldir o.[6] Gergedan dergisindeki sohbetlerinde Ayhan ve Süreya, Nilgün Marmara, Orhan Alkaya, Küçük İskender gibi gençlerden oluşan bir grubu “Yeni Marjinaller” olarak adlandırır ve onları bir bakıma II. Yeni’nin bir uzantısı olarak görür. Dolayısıyla hem kişiliği hem de şiiriyle herkesten ayrılır Marmara.

Hemen bu noktada, Marmara’nın hayattayken insanlara nasıl bir izlenim verdiğinden de bahsetmek gerekiyor. “[…]yakın ve uzak çevresinden ayrı, ayrılmış olarak sınırda, garip bir sınırda” bulunuyordu Ece Ayhan’a göre. Cemal Süreya ise onun “bu dünyayı başka bir hayatın bekleme salonu, daha doğrusu vakit geçirme yeri gibi gördüğünü” söylüyordu.[7] Nitekim, daha fazla “vakit geçirmeyi” reddederek, 13 Ekim 1987’de, 29 yaşında, Kızıltoprak’taki evinin balkonundan atlayarak intihar eder.

“Nilgün Marmara, bir dolu yeni şairden sahicilik ve kimseye benzememezlik açısından bin kat daha iyidir,” diyor Ece Ayhan.[8] Sahicilik meselesi biraz ikircikli bir mesele olsa da kimseye benzememezlik konusunda Ayhan’la hemfikir olmamak mümkün değil. O kadar içe dönük ve kapalı bir şiirle karşı karşıyayız ki, kimseciklerin onun şiiri hakkında konuşmamasına hak verecek duruma gelebiliyor insan.

Kapalılık ve soyutlamaların çokluğu bağlamında Marmara’nın şiirini II. Yeni’ye benzetmek mümkün olsa da onu kolayca II. Yeni olarak etiketleyemeyiz. Bir diğer seçenekte, yazının başında belirttiğim gibi, Marmara’nın intihar ettiği gerçeğini sürekli algı kapılarımızın yanında bulundurarak şiirlerini okuyabilir ve kullandığı her imgeyi bu bilgiyle anlamlandırmaya çalışabiliriz. Peki, bu ne kadar doğru olur?

İlhan Berk’in de üzerinde durduğu gibi, artık anlam saplantısından vazgeçip şiirin sezdirdiklerinin tadını çıkarmak en güzeli. Berk, şiirin beynimizde anlık bir görüntü kıvılcımı yaratmasının yeterli olacağını söylüyordu. Wittgenstein “üzerinde konuşulmayan”ı öne çıkarıyor, gerekirse “saçmalık” gerçekliğine başvurmamızı ima ediyordu. Marmara’nın şiirine de bu talimatlarla yaklaşmak en doğrusu olacaktır.

Anlam belirsizliği ve kapalılığı dolayısıyla II. Yeni’ye benzediği gibi, biçimindeki serbest tavırla da ona benzetilebilir Marmara’nın şiiri. İlhan Berk’te de düzyazı biçiminde yazılmış “şiir”lere rastlıyorduk. Örnek olarak Marmara’nın düzyazı şeklinde yazılmış olan şu “isimsiz şiirini” verebiliriz:

Burdan böyle baktığımda gömütsü ince boşluğa bilemem martılar neye göre toplanırlar                           bilemem dizlerim neden çözülür böylesine güçsüzleşir dolaşımı kanımın uyuşurum bunca                        değişken mavinin görümünde uçarım ve karşı kıyı tehdit okunu kırdıkça sunağım orasıdır pek                sık çiçeklerle ve cesetlerle giderim iyice daha sunmaya…[9]

Yukarıdaki parça bir şiir midir, yoksa Ulysses’in son kısmında Molly Bloom’un noktalama işaretleriyle kesilmeyen “bilinç akışını” andıran bir kesit midir? Şiirle ilgili bu deneysel soruları II. Yeni sorduruyordu, dolayısıyla bu açıdan Marmara ile aralarında bir benzerlik kurulabilir. Bu noktada Ece Ayhan’ı akla getiren bir şekilde, birçok şiirinde mor rengin ve zakkum çiçeğinin egemen olduğunu söyleyelim.

Kendine has bir dili var Marmara’nın ve nadir kelimeleri sıklıkla kullanıyor şiirinde: “ilençlemek”, “yetke”, “özgül”, “eskil”, “sağaltı”, “hüsnalık”, “yıldızkopum” gibi. Ancak diğer yandan da başka birçok modernist esere, yazara da benzetilebilir. Söz gelimi, adı da “Deney” olan şiirini ele alalım. Yapısı ve görüntüsü itibariyle, Behçet Necatigil’in deneysel şiirlerine ne çok benziyor:

                        Bir siyah iris               Bir yutulmuş göl

                        Bir meraklı güve                     Bir ateş eden korkak

                        Bir ince parmak                      Bir uçuşan saç

                        Bir emin sandalye       Bir dolu içen bütün

                        Bir maske saat                        Bir ansıyan değişim

                        Bir yitik arka              Bir arzulayan kaya

                        Bir siyah iris gölü yuttu.

                        Bir korkak meraklı güveye ateş etti.

                        Bir saç ince parmağı uçuştu.

                        Bir içen bütün emin sandalyeyi doldurdu.

                        Bir maske saat değişimi ansıdı.

                        Bir kaya yitik arkayı arzuladı. [10]

Dolayısıyla, artık onun birçok şeye benzetilebileceği gibi aslında hiçbir şeye benzemediğini, tamamen kendine özgü olduğunu, onun imgelerinin yepyeni bir evren demek olduğunu kabul etmek daha yerinde olacaktır. Zaman zaman gerçeküstücü bir hale de bürünen, bu hiç tanıdık olmayan imgelere bir göz atalım: “kusan aslan başları”, “deniz cesedi”, “melek tenli tahtın gülünç taslağı”, “kalın koca leş doğrusu”, “su bakışı”, “yeşillerin özsu hüzünleri”, “dev goncaların boğaz tıkamaları”, “doyumsuz yeşiller havuzu”… Upuzun bir liste çıkarılabilir. İlk okunduklarında hepsi insanı irkiltiyor; ancak, Marmara’nın temaları yavaş yavaş belirmeye başladıkça, daha doğrusu bizler şairin terminolojisine ve imge dünyasına yaklaştıkça, şiirin “sezdirme” gücü kendini gösteriyor. Gülseli İnal’ın da dediği gibi, “Ruhunun ritmi şiirinin ritmini kuruyor ve dil artık ikincil bir görev üstleniyor.”[11]

Dilin bir bakıma “saçmalaması” ama ruhun böylelikle en yakından kendisini sezdirmesi, dile olan inancın kalmadığını gösteriyor aslında. Bu açıdan da II. Yenilerle ilişkilendirilebilir, ama tekrarlıyorum, dilin artık işlevini yitirdiğini düşünen birçok modernist eser ve sanatçıyla da ilişkilendirilebilir. Modernite, bu “hassas, duyarlı, olup bitenleri uyuşturulmuş kitlelerden çok daha yalın bir şekilde gören” sanatçılar için, olumsuz olan her şey gibi, iletişimsizliğin de ta kendisidir. Her şeye bir anlam verilmeye çalışıldıkça aslında kaybolan anlama işaret eder. Woolf, Plath gibi Marmara’nın “edebi hemşireleri” diyebileceğimiz sanatçıların bütün sanat eserlerine yansır bu düşünce biçimi; kiminde daha belirgin simgelerle, kiminde Marmara’da olduğu gibi daha kapalı imgelerle.[12]

Marmara’nın şiirindeki özne, böyle bir dünyada yalnız hissediyor kendisini; en önemlisi, gördükleri karşısında duyduğu acı bakımından yalnız, kimselere benzemiyor acısı. Bazen onun gibi olanlardan da bahsedip “biz”e dönüştürüyor öznesini. Duyduğu acıya, kendisinde açılan yaralara, ötekilerin (o ve onun gibi olanların karşısında duranların) katı doğrularının onda yarattığı tahribata bakalım: “yerleşik yabancılığın acısı”, “biçimleri kesikler yaratmadan önce”, “o çocuksuluğun ayırdında olmayanlar”, “kus cellat yargıları”, “kurumak yeter örüncünde yalnızlığımızın, bize çok, zor yine buluşmak”, “kovmak karaduygulu olasılığı bilincinin gücüyle”… Sözün, imgelemlerin karşısında yetersiz kaldığını anlatan dizelerine bir örnek:

                        Yontusal bir dinginlikle sıralarım

                                   Sözcüklerimi vasat bir yere,

                        Bir duyumlanmaz imgeleme-

                        Taşkınlıktan ırak mı ırak! [13]

Anlam saplantısından duyduğu rahatsızlığı “kurtulsun dilerim kuşkudan, sorusundan gerçek mi, gerçek mi?” dizelerinde görebiliyoruz.[14]  En başta sözlerimiz anlam ifade etmezken her şeyde anlam aramak, ona rahatsız edici geliyor belli ki. Yukarıdaki dizelerde “taşkınlıktan” ırak olmaktan şikayetçi olduğunu anlıyoruz, sözün yetmediği yerde esriklik bir kurtuluş olabiliyor ona göre:

                        Ah! Ya benim ele geçirilemez coşkularım,

                                               varolamamış henüz

                                               biçimleyemediğim.

                        Neredesiniz siz ey bilinçsizliğin bilinçlere

                                   Varılamaz yengisinden sonra

                                   Ulaşılır esriklik alanları? [15]

Sözcüklerin “saydamlaşması” bu dünyada gerçekleşmesi zor olan bir şey; çünkü esrime nasıl bilinçaltını yansıtıyorsa, saydamlaşmış sözcükler de bilinçaltını rahatça işaret edebilir. Bilinçaltı ise tehlikeli olabilir. Öte yandan, esrime ve saydamlık “saflığa” da götürür bizi, belki de Ayhan’ın “sahicilik”ten kastı buydu. Her iki durumda da bu dünya “saydamlığı” kaldıramaz.

                        İnsanlar korunmaya ağlarlar

                                   bu denli incelmeye karşı.

                        Saydamlaşan sözcükler ölüm habercileri sürüye,

                        Ürkeklikleri bundan, ketleri de. [16]

Buradan yavaş yavaş Marmara’nın şiirlerindeki ölüm temasına yaklaşıyoruz ki bir süre sonra gerçekten de şiirlerin büyük çoğunluğuna yaşama karşı verilemeyen mücadelenin, kaçıp gitme isteğinin ve hazırlığının hakim olduğunu görüyoruz.

Ölüm, bu dünyanın onda yarattığı tahribat karşısında olumlu ve sevecen bir hal almaya başlıyor, Rilkevâri bir ölüme kucak açma, yeni bir imkan alanı seziliyor. “Yumuşak ölümün çağrılatışı” deyişi[17] bize bunu gösteriyor.

Ölüm, yalnızca yumuşak değil, aynı zamanda bu dünyaya karşı bir meydan okuma girişimi olarak “Kılıç” adlı şiirinde de yerini alıyor:

                        Bir tan vakti eylemini düşlüyorum,

                        Ayrımcı doğaya ve masaya karşı.

                        Kürdan kılıçlarımla, fikrimin selüloza

                        Düşman ordusuyla karşılayacağım…[18]

Hayata meydan okumayı biraz daha açmak gerekirse, Marmara’nın Plath üzerine tezindeki kendi sözlerinden, Sartre’dan yaptığı alıntıdan yararlanabiliriz: “Sartre’a göre ‘intihar dünyada var olmanın bir başka yoludur,’ çünkü kişi bir eylem olarak ölümü seçtiğinde kendi varlığının farkına vararak, varlığının tanımını hiçlikle yapar. ”[19]

Bunun için “boyum bu boy kalsın” diyerek ısrar ediyor.[20]  Ölümün geride kalanlar için öğretici bir görevi de var: “Veda geliyor şimdi, öğretmek için / sevgilenmeyi, uçuşan, geriye dönen vakitte” dizelerinde olduğu gibi. Ölüme karşı tek endişesi, ailesine ve sevdiklerine karşı duyduğu suçluluk hissi sanki, ama o da ölümün baskın geldiği anlarda artık geri planda kalmaya başlıyor:

                        Yitiyor işte gözardı edilen bedenim,

                        Olduğum gibi ölmeliyim, olduğum gibi…

                        Dost, ana baba ve hiçbir umudu düşünmeden

                        Doğramalıyım bu tiksinç vücudu beynimle![21]

Şiirlerinde ölüm sinyallerini veren Plath’le benzerlikler olduğu böylelikle kabul edilebilir. Şiir yazarak bir süre “varolmayı” deneyen Plath gibi, Marmara da “kuğuların ölüm öncesi ezgileri şiirlerim”[22] diyor kendi şiirlerine.

Ölüme yaklaşıldıkça saflığın, el değmemişliğin sembolü, çocukluğa olan özlem daha da artar; gerçi, çocukluğa özlem duymak için ille de ölüm arifesinde olmak gerekmez ama ölmeyi isteyecek kadar karanlığın yamacına gelince çocukluğun hepten aydınlık kalması daha anlaşılır: “Çocukluğunun asma katında, / Ruhun ağrımazdı, / yoktu ki ruhun…” “Saksıda Gizlenen” adlı şiirinde, Küçük Prens gibi çiçekle konuşma vardır. Son şiirlerinin arasına serpiştirilmiş bu dize ise ölmeden önceki ruh durumunu iyiden iyiye açıklıyor: “Çocukluğun kendini saf bir biçimde akışa bırakması ne güzeldi. Yiten bu işte…”[23]

Söz konusu ölüm temasının şiirlerine bu kadar hakim olmasına bakarak Plath üzerine kendi hazırladığı tezdeki bir başlığı ona uyarlayabiliyoruz artık: “Sanatsal Yaratımla İntihar Arasındaki Bağıntı; Nilgün Marmara, Şiirlerini ve Ölümünü Nasıl Yaratıyor?”

Marmara’nın ölümle olan devamlı flörtü bakımından Plath’le olan ruh kardeşliği aşikar olsa da şiirlerinin çok da benzeştiğini söylemek zor. Evet, bir tema olarak ölüm hep var ikisinde ve biçimsel olarak da benzerler; ama Plath’de bir yitirilmiş kadın kimliği, etrafındakileri sürekli olarak cezalandırma, erkekler tarafından yaşatılan hayal kırıklığı, aşksızlık söz konusu.[24] Feminist okumalara oldukça müsait Plath’in şiirlerinde fazlasıyla incitilmiş kadın kimliği kendini gösterirken, Marmara’da daha “androjen” bir kimlik var. Hatta Plath’in istisnasız her şiirinin öznesi olan “Ben”in, Marmara’nın bazı şiirlerinde “Biz”e, o ve onun gibi olan, hayatın karşısında anlaşılamayan, giderek yıpranan cinsiyetsiz bir kitleye dönüştüğünü görebiliyoruz. “Gizemtaşıyıcı” ismini veriyor bu kişilere Marmara.[25] Belki de mor rengi kastederek, “biz rengin değil, ara rengin peşindeyiz” diyor.[26] Tarih, “bize” unutturulmak isteniyordur, özellikle de “özgür çocuklara”:

                     Perdeler çekilir bakışına belleğin

                              çok önceden beri,

                              büyüyen ağaçlarına özgür çocukların,

                              vurur baltasını sinsi körlüğüyle tarih! [27]

Plath’in “Babacığım” şiirinde ise onu terk eden babasına sevgiyle karışık bir nefret besleyen çocuk, evlilikleri boyunca onu hayal kırıklığına uğratan, acıtan bir erkek yüzünden parçalanan bir “Ben-kadın” vardır.[28]

Dahası, Plath’in bu kişisel acılarıyla birleşen toplumsal yara damarı şiirlerinde çok daha belirgin semboller halinde kendini gösterir. “Lady Lazarus” şiirinde karşısına aldığı, ona haksızlık eden tüm dünya Nazi’dir.[29] Marmara’da ise onu kızdıran, onu inciten toplumun ona özgü son derece kapalı imgelerle verildiğinden daha önce bahsetmiştim.

Plath’in şiirlerinin birçoğunda hastane deneyimleri, hastabakıcılar, sürekli olarak yuttuğu haplar gibi fiziksel hayata dair ayrıntılar vardır. “Ev” vardır şiirlerinde. Mutfakta kaynayan patateslerden şiir çıkarır Plath, çünkü mutfak ve annelik onun cehennemidir bir bakıma.[30] Marmara’nın şiirlerindeyse fiziksel, somut bir dünya bulmak epey zor.

İkisinin de kullanmayı çok sevdiği ortak bir sözcük, deniz. Denizi kadın olmanın değişkenliği, kadın hassasiyetlerindeki hareketlilik olarak algılarsak, Marmara’nın bir tek bu noktada feminen bir damarını gösterdiğini söyleyebiliriz. Deniz ve ada ikisinde de kaçmaya, uzaklara gitmeye, “var olmayan” bir yerlerin özlemine tekabül ediyor.

Nilgün Marmara, Plath’in gizdökümcü bir şair olduğunu söylüyordu, biz ise yarattığı imgeler dolayısıyla ona, kendi şiirlerinden bir tabirle, “gizemtaşıyıcı” diyebiliriz. Şiirde Plath’in simgeler denizine, Marmara’nın ise imgeler denizine kaçtığını söylemek yerinde olacaktır.

Şiirlerine bakıldığında Marmara’ya dair bildiklerimizin onun eserinden sıyrılmasının zor olduğunun ama imkansız olmadığının bilinciyle bu yazı sona erdirilmektedir. Bu bilinç oldukça kapalı gibi görünen imgelem dünyasının kilitlerini de aşındırmaya yarıyor. Ama en güzeli ve sanatın da en büyük güzelliği, bu kilitlerin sanatçının yaşamına açılan değil, okuyucuların ruhlarına açılan kilitler olmaları ve o açılan yerlerde sezdirdikleri. “Edebiyat dünyasından ruhu ve hayatı eşelenip gizleri dökülecek bir büyük hüzün kraliçesi geçti” düşüncesiyle Marmara’ya yaklaşmak yerine, belki de “şiir nasıl okunur” üzerine yeniden düşünmek gerekiyor.

Kaynakça

Ayhan, Ece. Aynalı Denemeler. İstanbul: YKY, 2001.

Sivil Denemeler. İstanbul: YKY, 2001.

Şiirin Bir Altın Çağı. İstanbul: YKY, 1993

Ayhan, Ece – Süreya, Cemal. Kargalar ve Nilgün Marmara, Gergedan.

Brain, Tracy. The Other Sylvia Plath. Essex: Longman, 2001.

Bundtzen, Lynda K. Plath’s Incarnations. The University of Michigan Press, 1983.

İnal, Gülseli. “Silüet Integra”, Varlık. Aralık, 1992.

Marmara, Nilgün. Daktiloya Çekilmiş Şiirler. İstanbul: Şiir Atı, 1988.

Kırmızı Kahverengi Defter. İstanbul: Telos, 1993.

Sylvia Plath’in şairliğinin intiharı bağlamında analizi. İstanbul:      Everest, 2005.

Plath, Sylvia. Ariel. (çev. Yusuf Eradam), Ankara: İmge, 1995.

Notlar

[1] Temelkuran, Ece. Ölmeye Yazan Kadınlar, http://www.birikimdergisi.com/birikim/dergiyazi.aspx?did=1&dsid=122&dyid=2771

[2] Marmara, Nilgün. Kırmızı Kahverengi Defter, s. 13.

[3] İnal, Gülseli. “Silüet Integra”, Varlık. Aralık, 1992.

[4] Ayhan, Ece. Şiirin Bir Altın Çağı, s. 63.

[5]A..g.y, s. 62.

[6] Ayhan, Ece – Süreya, Cemal. Kargalar ve Nilgün Marmara, Gergedan.

[7]A.g.y.

[8] Ayhan, Ece. Aynalı Denemeler, s. 59.

[9] Marmara, Nilgün. Daktiloya Çekilmiş Şiirler, s. 73.

[10]A.g.y. s. 40.

[11] İnal, Gülseli. “Silüet Integra”, Varlık. Aralık, 1992.

[12] Brain, Tracy. The Other Sylvia Plath, s. 142.

[13] Marmara, Daktiloya Çekilmiş Şiirler, s. 14.

[14]A.g.y. s.21.

[15]A.g.y. s.14.

[16]A.g.y. s. 33.

[17]A.g.y. s.37.

[18]A.g.y. s. 51.

[19] Marmara, Nilgün. Sylvia Plath’in şairliğinin intiharı bağlamında analizi, s. 19.

[20] Marmara, Nilgün. Daktiloya Çekilmiş Şiirler, s. 53.

[21]A.g.y. s. 101.

[22]A.g.y. s. 103.

[23]A.g.y. s.175.

[24] Bundtzen, Lynda K. Plath’s Incarnations, s. 14.

[25] Marmara, Nilgün. Daktiloya Çekilmiş Şiirler, s. 33.

[26]A.g.y. s. 63.

[27]A.g.y. s. 18.

[28] Plath, Sylvia. Ariel, s. 77.

[29]A.g.y. s. 16.

[30]A.g.y. s. 40.