Söyleşi: Kriz \ Felaket Zamanlarında Yazmaya Devam Etmek

KargArt’taki ‘devam etmek’ temalı konuşmalar ‘Kriz\Felaket Zamanlarinda Yazmaya Devam Etmek’ adlı söyleşiyle devam ediyor. Söyleşi 29 Mart Salı 20:00’de Kadıköy, Karga’da yapılacak.

Söyleşi:

Kriz, Felaket ve Edebiyat.

Mevcut toplumsal kriz ve felaketler içerisinde edebiyatın, yazının nerede durduğuna dair, feci deneyimleri edebiyatta anlatma imkânı ve imkânsızlığı üzerine bir konuşma olacak bu. Bir felaket / kriz döneminde yazmaya devam etmek mümkün müdür? ‘Anlatılamaz derecede’ feci olan şeyleri edebiyat nasıl anlatır? Anlatırsa, hangi yolları izler? Bir tanık olarak yazar, tanık olduklarını dile nasıl tercüme eder? Yas ve öfke edebiyatta nasıl karşılık bulur? Bu sorulara felaket ve edebiyat üzerine yazan Walter Benjamin, Maurice Blanchot, Marc Nichanian ve Giorgio Agamben gibi teorisyenlerin düşünceleri eşliğinde cevap bulmaya çalışacağız. Edebi örnekler olarak da Latife Tekin, Bilge Karasu, Birgül Oğuz, Şener Özmen, Murat Uyurkulak ve Murat Özyaşar gibi siyasi / toplumsal (ve bazen de şahsi) krizleri ele alan yazarların metinlerine bakacağız.

Kriz\Felaket Zamanlarinda Yazmaya Devam Etmek (Ahmet Ergenç) // kargART İzlek 2016: Devam Etmek

Çevirmen, editör ve eleştirmen Ahmet Ergenç kargART izlek 2016: Devam Etmek etkinlikleri kapsamında konuşmacı olarak salonumuza konuk oluyor. Halen T24, Sabit Fikir, Sanatatak ve Post Dergi gibi yayınlara yazmaya devam eden Ergenç zor zamanların öncesi ve sonrasında yazmaya, çevirmeye ve yorumlamaya devam etmenin yolları ve imkanları üzerine konuşacak, soruları cevaplayacak.