Diyarbakır’da Newroz Kutlandı: Newroz Piroz Be

Sokağa çıkma yasakları ve bu süreçte insanların yerinden edilmesi ve hayatlarını kaybetmesi nedeniyle Diyarbakır’ın buruk bir Newroz geçirdiğini ifade eden Kışanak “Umarım can kayıplarının sona erdiği yeni bir döneme başlangıç olur” dedi.

Diyarbakır’da Newroz kutlaması başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Kışanak’ın “Barış umutlarımızı büyütmek için bu alandayız” dediği alandan gazeteciler de fotoğraf paylaşıyor.

Diyarbakır’da Newroz kutlaması için halk Newroz alanında toplandı. Newroz alanında Newroz ateşi yakıldı.

bianet’e bilgi veren Haber Nöbeti için Diyarbakır’da olan gazeteci Şafak Timur, halkın alana girişinin devam ettiğini söyledi.

“Alan coşkulu” diyen Timur, kent içinde de askeri araçların göründüğünü, ancak şehirde bir bayram havasının olmadığını söyledi.

Diyarbakır’daki gazeteciler de Twitter’dan Newroz alanından fotoğraflar paylaşıyorlar.

imc tv’ye konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Newroz alanının araç girişine kapatıldığını, halkın birden fazla kontrol noktasından geçerek alana girdiğini söyledi.

“Barış umutlarımızı büyütmek için bu alandayız” diyen Kışanak, “Newroz umut olsun umutlarımızı büyüttüğümüz yeni bir döneme sürece barış dolu günlere doğru yeni sayfa açılsın istiyoruz” diye konuştu.

Sokağa çıkma yasakları ve bu süreçte insanların yerinden edilmesi ve hayatlarını kaybetmesi nedeniyle Diyarbakır’ın buruk bir Newroz geçirdiğini ifade eden Kışanak “Umarım can kayıplarının sona erdiği yeni bir döneme başlangıç olur” dedi. (EA)

Kaynak: Bianet