Erdal Öz Edebiyat Ödülü Orhan Koçak’ın

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Orhan Koçak oldu.

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Orhan Koçak oldu.

Turgay Fişekçi, Kaya Genç, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık ve Sırma Köksal’dan oluşan Seçici Kurul bu yılki ödülün Orhan Koçak’a verilmesinin gerekçesinin Orhan Koçak’ın yazarlık yaşamı boyunca edebiyat, özellikle son yıllarda şiir eleştirisi alanına yaptığı kapsamlı, tutarlı ve kuramsal derinliğe sahip katkıları, nitelikli dergicilik, çevirmenlik, yayıncılık etkinlikleriyle günümüz Türkiye edebiyat dünyasında oynadığı öncü rol olduğunu belirtti.

Orhan Koçak kimdir?

Yazar, eleştirmen, çevirmen, editör ve yayıncı. 1949 doğumlu Orhan Koçak ODTÜ Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi mezunudur. Defter dergisinin ve Kanat Yayınları’nın kurucularındandır. Virgül dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapmıştır. (Ekim 1997’den itibaren 12 yılı aşkın bir süre aralıksız yayımlanan dergi, ekonomik zorluklar ve dağıtım sorunları yüzünden yayın hayatını 131. sayısıyla sona erdirdi.)

Gerek çevirilerinde, sunuşlarında, önsözlerinde, sempozyum konuşmalarında; gerekse arka kapak yorumlarında, kimi zaman bir kitap boylamındaki makalelerinde fenemonolojinin, psikanalizmin ve Marksist diyalektin uzamında dilin ve yazarının üstüne çıkarak, Türkiye’deki eleştirel teorinin Frankfurt Okulu, diğer adıyla Frankfurt Ekolü (Institut für Sozialforschung) doğru anlaşılmasını sağlamaya öncülük etmiştir.

Eleştirel diyaloglar taşıyan Theodor W. Adorno’nun başyapıtı Minima Moralia adlı eserini Ahmet Doğukan ile birlikte Türkçeleştirmiştir. Yayınlanmış kitapları: İmgenin Halleri, Mithat Şen’in Resmine Doğru Üç Deneme (Metis Yayınları), Kopuk Zincir (Metis Yayınları), Modern Ve Ötesi; Elli Yılın Sanatına Kenar Notları, (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları), Bahisleri Yükseltmek, “Turgut Uyar Şiirinde Kendini Yaratma Deneyimi” (Metis Yayınları).

Kaynak: Sabitfikir.