Yeni hedef yabancı gazeteciler: Serbest gazeteci David Lepeska da sınır dışı edildi

Son dönemde sınır dışı edilen, gözaltına alınan ya da Türkiye’ye alınmayan yabancı gazetecilere uluslararası basına Türkiye’den haberler geçen serbest gazeteci David Lepeska da eklendi.

Lepeska, Twitter hesabından, Türkiye’ye alınmayarak Atatürk Havalimanı’ndan Chicago’ya giden bir uçağa bindirildiğini duyurdu.

Son dönemde Türkiye’de basına yönelik baskılara yabancı gazetecilere karşı alınan yaptırımlar da eklendi. Lepeska, sınır dışı edilen ilk gazeteci olmadığı gibi, ondan önce de erişimi engellenen Rus haber ajansı Sputnik’in Türkiye genel müdürü Tural Kerimov’un ülkeye girişine izin verilmemişti.

Kerimov’u, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında hiciv içeren bir klip yayınlayarak Türkiye ile Almanya arasındaki diplomatik krizin fitilini ateşleyen Alman kamu televizyonu ARD’nin Ortadoğu temsilcisi Volker Schwenck izledi.

‘Listeye neden adımın alındığına dair bilgi verilmedi’

Schwenck’in de Türkiye’ye girişi yasaklanırken, sınır dışı edilme gerekçesinin Almanya ile Türkiye arasındaki ‘Erdoğan’a hakaret’geriliminden kaynaklandığı sanılmıştı.

Ancak kısa süre sonra Yunan fotomuhabir Giorgos Moutafis de, gerekçe gösterilmeden sınır dışı edildi. Moutafis, isminin bir listeye alındığını öğrendiğini belirterek, “Pasaport kontrolü sırasında emniyet yetkilisi, Türkiye’ye girişimin yasak olduğunu söyledi. Geceyi burada geçirdim, ifadem alındı. Neden listeye adımın alındığıyla ilgili kimse bana bilgi vermedi” dedi.

Ambargo listesi ihtimali

Schwenck’in ardından Moutafis ve Lepeska’nın da gerekçe gösterilmeden sınır dışı edilmesi, akıllara emniyete bazı yabancı gazetecilere yönelik bir ambargo listesi geldiği ihtimalini getirdi.

Keza bundan yaklaşık bir ay önce de Der Spiegel’in İstanbul muhabiri Hasnain Kazım’ın Türkiye’deki yabancı gazeteci akreditasyonu uzatılmamış, Spiegel, muhabirini çekmek zorunda kalmıştı.

Öte yandan dün Türkiye kökenli Hollandalı köşe yazarı Ebru Umar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Kuşadası’nda gözaltına alınmış, çifte vatandaş olduğu için ülkeden çıkış yasağı ve adli kontrol şartı getirilmişti.

kaynak: diken.com.tr