Tarihte Bugün: 16 Mart Katliamı

16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt’taki Merkez Binası’ndan toplu halde çıkan solcu öğrencilerin üzerine ülkücüler tarafından bomba atılmış ve ardından gerçekleşen silahlı saldırı sonucunda yedi öğrenci hayatını kaybetmişti. 80 darbesine zemin hazırlayan olaylardan biri olan bu saldırı daha sonra 16 Mart Katliamı diye anılmaya başlandı.

İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt’taki Merkez Binası’ndan toplu halde çıkan solcu öğrencilerin üzerine ülkücüler tarafından 16 Mart 1978 yılında bomba atılmış ve ardından gerçekleşen silahlı saldırı sonucunda yedi öğrenci hayatını kaybetmişti.

Tarihe ’16 Mart Katliamı” olarak geçen bu saldırının ardından tam 38 yıl geçti. 2008 yılında 30’uncu yılı olan katliamın davası zaman aşımına uğramış ve bu katliamın üzeri bu şekilde örtülmüştü.

16 MART KATLİAMI NASIL YAŞANDI

O günlerde tüm üniversitelerde olduğu gibi İstanbul Üniversitesi’nde de solcu öğrencileri olası bir saldırıya karşı okulu toplu halde terk etmektedirler. Polis eşliğinde gerçekleşen okul çıkışına o gün eşlik etmesi gereken polisler başka yere gönderildiğinden, Reşat Altay’ın sorumluluğunda yeni bir ekip görevlendirilmiştir.

Polisler, saat 13.45’te öğrencileri ana kapıdan dışarıya korumasız çıkmaya zorlar. Öğrencileri çıkmaya zorlayan Reşat Altay denetimindeki polisler dışarıya adım atmazlar. Dışarıda görevli yedi polis ise o sırada yakın bir yerde, “Beyazıt komünistlere mezar olacak” diye slogan atan ülkücü gruba doğru yönelir.

Korumasız kalan öğrencilerin üzerine önce bomba atılır daha sonra ateş açılır. Saldırı sonrası Hukuk ve İktisat Fakültesi öğrencilerinden Cemil Sönmez, Baki Öz, Abdullah Şimşek, Murat Kurt, Hamdi Akıl ve Turan Ören hayatını kaybeder. Kimi polisler ateş açanların arkasından koşmak ister ancak Komser Reşat Altay buna izin vermez. Bombayı atan Zülküf İsot isimli ülkücü genç ise olaydan günler sonra başka bir ülkücü tarafından olay açığa çıkmasın diye öldürülür. Katliamın asıl failleri arasında dönemin ülkü ocakları ikinci başkanı Abdullah Çatlı da vardır.