Siyah Mücadelesini ve Irkçılığı Anlatan Filmler

Listedeki 10 filmin ‘Black Lives Matter’ sloganı eşliğinde sizi de harekete geçirmesi dileğiyle. #GeorgeFloyd

George Floyd’un polis tarafından ‘nefessiz bırakılarak’ öldürülmesinin ardından Amerika’da ırkçılık tartışmaları ve siyahların hak mücadelesi tekrar gündeme geldi. Siyahlar daha önce birçok kez olduğu gibi siyahlara uygulanan şiddet ve ayrımcılığa karşı ayaklandılar.

Bu ayaklanmalar devam ederken siyah mücadelesini ve ‘ırkçılığı’ konu alan bazı filmleri hatırlamak istedik. Bu filmleri izlemenin ‘Black Lives Matter’ sloganı eşliğinde sizi de harekete geçirmesi dileğiyle.

1. Bülbülü Öldürmek – 1962

Harper Lee’nin kitabından uyarlanan, Robert Mulligan yönetmenliğinde çekilen Bülbül’ü Öldürmek, 1930’larda ABD – Alabama’da geçiyor. Beyaz bir kadına tecavüzden yargılanıp halk tarafından linç edilmek istenen siyah bir adam ve onu savunan beyaz bir avukatın hikayesi…

2. Gecenin Sıcağında – 1967

1964 Medeni Haklar Yasası’ndan üç yıl sonra güney kesimlerde perde arkasında hala devam eden ırkçılığı, bir cinayeti araştırmakla görevlendirilen Afro Amerikalı bir polisin hikayesi ile anlatan Gecenin Sıcağında, en iyi film dahil beş Oscar ödülünün de sahibi.

3. Doğru Şeyi Yap – 1989

Irkçılığı mizahi bir dille anlatan film, Amerikan Sineması’nda bir dönüm noktası olarak kabul edilmesinin yanı sıra, güçlü bir Spike Lee filmografisini de müjdeliyor.

4. Malcolm X – 1992

Yine Spike Lee’nin yönetmenliğini üstlendiği biyografik film, ABD’de ırkçılığa karşı mücadele veren sembol isimlerden Malcolm X’i anlatıyor.

5. 12 Yıllık Esaret – 2013

Washington DC’de kaçırılıp köle olarak satılan Solomon’un 12 yıllık esaretini anlatan, siyahlara yapılan zulmü tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren filmin yönetmeni Steve McQueen.

6. Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol – 2014

Film, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin eski lideri ve aktivist Nelson Mandela’nın çocukluğundan başkanlığına uzanan yaklaşık 70 yıllık bir dönemi ele alıyor.

7. Selma – 2015

Özgürlük Yürüyüşü, Martin Luther King’in önde gelen siyah hakları gruplarının katılımıyla, 1965’te “Selma” şehrinden  Montgomery’e düzenlediği bir yürüyüşün hikayesi.

8. Ben Sizin Zenciniz Değilim – 2016

Samuel l Jackson tarafından seslendirilen belgesel, James Baldwin’in bitmemiş romanı “Remember This House” ile modern Amerika’daki ırkçılık hikayesini anlatıyor.

9. 13th – 2016

Selma filminin de yapımcısı olan Ava DuVernay, 13th ile siyahların kanun önündeki ve hapishanedeki koşullarına dikkat çeken bir belgesele, bu kez yönetmen olarak imza atıyor.

10. Kapan – 2017

Irkçılığı, korku, mizah ve fanteziyi birleştirerek anlatan film, Black Mirror dizisinin çok sevilen Fifteen Million Merits bölümü ile de birçok ortak özellik taşıyor.