Sait Faik’in “Medarı Maişet Motoru” Romanı Sinemaya Uyarlanıyor

Sait Faik Abasıyanık’ın 1944’te yayımlandıktan sonra sakıncalı bulunarak toplatılan, sansürlenmiş tekrar basımlarının ardından ancak 70 yıl sonra sansürsüz biçimde tekrar basılabilen Medarı Maişet Motoru adlı ilk ve tek romanı, “İkimize Bir Dünya” ismiyle sinemaya uyarlanıyor.
1941 ve 42 yılları süresince “Yeni Mecmua” dergisinde 19 bölüm olarak tefrika edilen, 1944’te Ahmet İhsan Basımevi’nce basıldıktan sonra tahkikata uğrayarak toplatılan Medarı Maişet Motoru, yayımlandıktan tam 70 yıl sonra Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nca sansürsüz olarak tekrar basılmıştı. medari-maiset-motoru-is-bankasi
Üç bölümden oluşan ve tipik sayılabilecek Sait Faik karakterlerinin İstanbul, Adapazarı, Burgazada ekseninde gelişen hayatlarını konu edinen eser eleştirmenlerce romandan ziyade öykülemeden beslenen bir roman denemesi şeklinde tanımlanmakta.
Medarı Maişet Motoru Yeşilçam’ın en üretken senaristi Safa Önal tarafından senaryolaştırılırken “İkimize Bir Dünya”nın yönetmen koltuğuna, sıradışı bilimkurguları ve kitch filmleriyle Türkiye sinemasına damgasını vuran ve 34. İstanbul Film Festivali’nde Onur Ödülü kazanan yönetmen Yılmaz Atadeniz oturuyor. Film, yalnızca bir Sait Faik uyarlaması değil aynı zamanda Sait Faik’in yaşamöyküsünü aktaran bir belgesel niteliği de taşıyacak. Güven Kıraç ve Melis Toros’un başrollerinde oynayacağı filmin vizyon tarihi ise henüz açıklanmadı.