Post. Akademi’nin yeni konuğu Hilmi Yavuz

Hilmi Yavuz “Şiirin Kişisel Tarihi: Teoriler, Tanıklıklar, Anılar” başlıklı bu atölyede kendi kişisel tarihinden ve deneyimlerinden yola çıkarak ‘kişisel’ bir edebiyat tarihi sunacak.

Türkiye’de edebiyat ve şiirin duayenlerinden, ‘hemen hemen her şeye tanık olmuş’ Hilmi Yavuz Şiirin Kişisel Tarihi: Teoriler, Tanıklıklar, Anılar başlıklı bu atölyede kendi kişisel tarihinden ve deneyimlerinden yola çıkarak ‘kişisel’ bir edebiyat tarihi sunacak. Hem teoriden, hem de kişisel tanıklıklardan beslenecek olan bu atölye, Türkiye edebiyat ve şiir tarihini bir duayen şairin gözünden dinlemek isteyen herkese açık.

Program:

1. Oturum: Modern şiir nedir? Türkiye’de modern şiirin öncüleri

2. Oturum: Halk şiirine dönüş; ‘5 hececiler.’ Ulus-devlet inşasında halk şiiri bağlamında bir kanondan söz edilebilir mi?

3. Oturum: Birinci yeni; ‘Garip şiiri’. Orhan Veli ‘Dalgacı Mahmut’ mu?

4. Oturum: Şiir ‘bir şey söylemiyor’ mu? İkinci yeni ve sonrası.

5. Oturum: Şiirin özel tarihi. Bu genel tarihsel süreçte Hilmi Yavuz şiiri nerede duruyor? Anılar ve tanıklıklar.

10-19 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz atölyeye kaydolmak için link:

https://biletino.com/tr/e-b9e/siirin-kisisel-tarihi-teoriler-tanikliklar-anilar/

Hilmi Yavuz:

14 Nisan 1936’da İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üni. Hukuk Fakültesi’nde okudu. 1957-1964 yılları arasında gazetecilik yaptı. İngiltere’de B.B.C. radyosu Türkçe Bölümü’nde çalıştığı yıllarda (1964-1969) Londra Üniversitesi’ne bağlı University College Felsefe Bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı (1968-1969 ders yılı). Mimar Sinan ve Boğaziçi Üniversitelerinde Uygarlık Tarihi ve Felsefe okuttu; Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde, öğretim üyesi (senior lecturer) olarak görev yaptı.

Şiir yazmaya 1952’de Dönüm dergisinde başladı. 1969’da yayımlanan Bakış Kuşu’nun on dört şiir kitabı izledi. Toplu şiirleri Büyü’süz Yaz adıyla yayımlanmakta. Çeviriler yaptı. Şiirin yanı sıra eleştiri, deneme ve makale türünde yazılar yazdı, kitaplar yayımladı. Üç post-modern anlatı yazdı. Türkiye’nin kültür, sanat ve entelektüel hayatının son 70 yılının yakından tanığı oldu.