“Ortadoğu’ya Kardeşlik Gerek”

ÇEVBİR’in çeviri sponsorluğunda gerçekleşen Kadeş 2016 Uluslararası Karikatür Sergisi, 7 Ocak’ta Cezayir toplantı salonlarında açılıyor.

Günebakan Kültür Derneği ve Haziran Bilim Sanat Basın Meclisi işbirliğiyle gerçekleştirilecek uluslarlarası nitelikteki serginin genel koordinatörlüğünü Aslı Delikara üstleniyor.

“Ortadoğu’ya Kardeşlik Gerek” (Middle East Needs Solidarty) sloganıyla izleyicilerle buluşacak karikatür sergisi; yalnızca barış temasına ve barışı sembolize eden klişeleşmiş imgelere değil doğrudan “savaş”a ve İslami terör ile savaşın Ortadoğu’ya getirdiği göç, yıkım ve şiddet örüntüsüne dair üretilmiş işlere yer veriyor.

Bernard Bouton, Plantu (Fransa), Angel Boligan (Küba), Shojai Tabatabai (İran), Mello (Brezilya), Darko Drljevic (Karadağ), Luc Descheemaeker (Belçika) gibi duayen karikatür sanatçılarının yanı sıra FECO (Federation of Cartoonists Organisations)’nun ülke temsilcilerinin de yer aldığı, 58 ülkeden 160 eserin sergileneceği Kadeş 2016, 7 Ocak-15 Şubat tarihleri süresince, saat 09.00-18.00 arası, haftanın yedi günü ziyaretçilere açık.