Manifesto

Post!
Kitap. Fikir. Eleştiri.

Kitap eleştirisi mühim bir iş.

Biz ‘post.’ olarak bu mühim faaliyet için bir mecra daha açıyoruz. Yeni, çok yönlü, tartışmacı ve yaratıcı bir düşünce alanı olma niyetindeyiz.

Manifesto demeyelim ama önemsediğimiz hususları şöyle sıralayalım:

I. Bize göre, kitap eleştirisinin kendisi de üslup ve yazınsal estetiğe önem vermelidir, sadece bir araç-metin değildir.

II. Kitap eleştirisinin daha çok ‘edebiyat’ ağırlıklı olduğunun farkındayız ve bu dar çemberi kırmayı düşünüyoruz. Sinema, mimari, tiyatro, felsefe, sosyoloji, müzik ve siyaset gibi alanlarda yayınlanan kitapların itinayla değerlendirilmesi ve eleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeni fikir kanallarının açılması da böylece mümkün olabilir.

III. Kitap sadece içerikten oluşmayıp, kıymetli ve estetik bir ‘nesne’ olduğu (ya da olması gerektiği) için kitap eleştirisi sadece kitabın içeriğini değil ‘nesnel varlığını’ da yani matbuat kısmını da içermelidir. Bu genellikle ıskalanan bir nokta. Bir kitabın kapağı, aslında, kitabın içeriği kadar önemlidir. Yani biz biraz da ‘matbuat eleştirisi’ne talibiz.

IV. Kitap eleştirisi ile ‘kitap tanıtım yazısı’ arasındaki farkın da bilincindeyiz. Tanıtım yazısı uçar, eleştiri kalır.

V. Kitap eleştirisinin raf ömrü olduğuna inanmıyoruz. Yıllar önce yayınlanmış bir kitabın eleştirisinin ‘şimdi’ (neden olmasın?) yapılabileceğini düşünüyoruz.

VI. Münferit kitaplara odaklanan yazıların yanı sıra, yolu kitaplardan geçen ‘fikir’ yazılarını da önemsiyoruz.

VII. Önemsediğimiz bir diğer şey de ‘çeviri eleştirisi.’ Çeviri eserlerin ciddi bir yer kapladığı, bazen de ‘ciddi bir sorun’ oluşturduğu yayın dünyasında ciddi çeviri tartışmalarının döndüğü bir mecra da olabilirsek, ne ala.

VIII. Ve son olarak, bağımsız bir eleştirel düşünce yayını olarak, yaşadığımız dünyaya karşı politik sorumluluğumuzun da bilincindeyiz. Yazılar aracılığıyla -elimizden geldiğince- ‘siyaseten müdahil’ olmaya çalışacağız.

“Post.” ismine gelince; göndermek, iletmek, postalamak, ilan etmek ve ‘sonrası’ gibi anlamların tek bir kelimede buluşması hoşumuza gitti ve bir ‘kitap, fikir, eleştiri’ dergisi olarak bu ismi sahiplendik.

Yeni yazar ve fikirlere de açığız. Yazmak isterseniz, şuraya derdinizi ve fikrinizi anlatan bir e-posta göndermenizi rica edeceğiz:

editor@postdergi.com

Herkese bin selam!