İsveç PEN tarafından verilen “Tucholsky” ödülü Aslı Erdoğan’ın

İsveç PEN Yazarlar Birliği tarafından verilen ‘Tucholsky’ ödülünün sahibi Özgür Gündem’in tutuklu yayın danışma kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan oldu.

“Terör örgütü propagandası yaptığı” gerekçesiyle kapatılan Özgür Gündem’in Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazar Aslı Erdoğan 19 Ağutos’tan beri tutuklu. Ödülün verilme gerekçesinde “Yeni yarattığı yazarlık ve o küçük doğruların hapishanesini kırmak için kullandığı dil” nedeniyle Erdoğan’ın ödüle layık görüldüğü belirtiliyor.

İsveç PEN Kulubü Başkanı Ola Larsmo, Erdoğan’la ilgili “Aslı Erdoğan tarihte totaliter rejimlerle başı belaya girmiş birçok önemli yazar gibi yeni edebiyatıyla rejime boyun eğmedi ve susmadı. O, daha önce Tucholsky Ödülleri alan Nuruddin Farah, Svetlana Aleksijevitj ve Masha’nın geleneklerini sürdürdü. Türkiye’nin en önde gelen yazarlarından birinin edebiyatın terörizm olarak suçlandığı bir ülkede duruşmasız tutuklu bulunması her şeyi ortaya koyuyor” açıklamasını yaptı.

İsveç PEN, düşünce ve ifade özgürlüğü için mücadele edenleri onurlandırmak için 1984 yılından bu yana her yıl sürgünde, tehdit altında veya cezaevinde bulunan bir yazar veya gazeteciye ödül veriyor.

‘Tucholsky’ ödülünü yazarlar arasında Salman Rüştü, Teslime Nesrin, Samir El Yusuf ile Türkiye’den Asiye Güzel Zeybek ve Muharrem Erbey de bulunuyor.

Alman Yazar Kurt Tucholsky, 1930’lı yılların başında Nazi rejiminden kaçarak İsveç’e sığınmıştı. İltica talebinin kabul edilmemesi üzerine bunalıma giren Tucholsky, 1935 yılında intihar ederek yaşamına son vermişti.

kaynak: diken.com.tr