Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’dan Cumhuriyet’e Destek

Özgür Gündem soruşturması kapsamında Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve birçok köşe yazarının dün gözaltına alındığı Cumhuriyet’e destek mektubu gönderdi.

Aslı Erdoğan’ın mektubu:

Merhaba,

Dün gece son haber bülteninde Diyarbakır’daki tutuklamaları dinledik, güne Cumhuriyet baskınıyla başladık! Aydın Engin’in polisçe götürülüşünü izledim. Önce derin bir utançla… Turhan Günay da gözlatındaymış! Ne 12 Mart, ne 12 Eylül böylesine pervasızca hukuğu ayaklar altına almamış gazetecilere, yazarlara diş bilememişti! “Biz bir polis devletiyiz!” diyebilmek adına her şeyi ve herkesi hiçe sayıyorlar. Yüzlerce yılın kanıyla oluşmuş bütün değerleri: Demokrasi, insan hakları, fikir ve ifade özgürlüğü, hepsinden öte yaşam hakkı!

Türkiye bir “Amok koşusunda”, son hızla kendi mahvına doğru koşuyor… Cumhuriyet’in tüm yazarlarına ve çalışanlarına çok selamlar, yanınızdayız.

Sevgilerimle, Aslı Erdoğan

Necmiye Alpay’ın mektubu:

Sevgili Nöbetçiler,

Cumhuriyetçi arkadaşlara çok geçmiş olsun, doğrusu “beklenen”i aşan bir hamleydi. Aydın Engin ameliyat geçireli çok olmamıştı vb. Ama doğrusu yazıları ve gazetenin genel hali son zamanların yüz aklarındandır, selam olsun onlara…

Ve elbette her zamanki gibi, sizlere. Kışanak ve Fırat Anlı’nın Kandıra’ya götürüldüğünü duyduk. Onlara da selamlar, sevgiler,

Necmiye Alpay