9. Beyoğlu Sahaf Festivali Başladı

9. Beyoğlu Sahaf Festivali 17 Eylül’de Tepebaşı’nda TRT binasının yan tarafındaki alanda açıldı. İlk yıllarında Beyoğlu’nun farklı bölgelerinde düzenlenmesine karşın festival son yıllarda aynı alanda düzenleniyor.
Festivalin resmi açılışının yapıldığı 18 Eylül’de düzenlenen mezattan elde edilen gelir geçen senelerde olduğu gibi bu sene de yeni eğitim-öğretim yılında maddi durumu yetersiz öğrencilere yardım amacıyla toplandı. Festivalin belirli gün ve saatlerinde söyleşiler de yapılıyor. Festival broşüründe etkinliklerin ayrıntıları yer almaktadır.
Stantların büyük bir bölümünü kitaplar kaplasa da eski paralar, fotoğraflar, kartpostallar, plaklar, afişler, magnetler, gazeteler, dergiler de yeni sahiplerini bekliyor.
Festivale önceki yıllarda gösterilen ilgi devam ederken, katılan sahafların sayısı da yıldan yıla artıyor. Bu yıl 90’a yakın sahaf yer alırken festivalde ayrıca Yunanistan ve Romanya’dan gelen sahaflar da bulunmakta.
Günümüzde birçok sahaf internet üzerinden satış gerçekleştirirken bu fuar kitaplar ve sahaflarla okurları doğrudan buluşturmaları açısından da önem arz ediyor. Aynı zamanda festival alanında bir kitap birkaç tezgâhta bulunabildiği için ziyaretçiler almak istediği kitapların durumunu ve fiyatlarını karşılaştırma olanağını da değerlendirebilir.
11 Ekim’de sona erecek olan festival 10.00-23.00 saatleri arasında açık.
Beyoğlu Sahaf Festivali’ni kaçıranlar ya da festival bittikten sonra bu ruhu tekrar yaşamak isteyenler bu sene 7-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda sahafların yer aldığı bölümü ziyaret edebilir.