Kilometre Başı II: Ramones

Müzik tarihinde çığır açarak ‘kilometre başı’ olan gruplara ve albümlerine dair ‘kısa-yazı’ların ikincisi: “Sadece punk’a değil, grunge ve heavy metal’e de etkisi oldu Ramones’un. Popüler müzik sahnesinde bir devrimdi ve evet, o sahneyi ‘daha az müzikal’ hale getirdi.”

Ramones / Ramones
(1976 / Sire, Phillips)

Ramones’un ‘olayı’ kısa olmaktı. 1976 Şubat’ında kaydettikleri ilk albümleri 30 dakikadan kısaydı ve 14 şarkı içeriyordu. Üç dakikayı bulan tek bir şarkı bile yoktu albümde. Ramones konserleri de kısaydı. Bis yapmak için tekrar sahneye geldiklerinde, konser başlayalı 35-40 dakika olmuş oluyordu. Ramones kısaca şunu yaptı: Punk rock ve hardcore’u Amerika kıtasında başlattı ve bardaktan boşanırcasına yağan binlerce genç grupla beraber punk ile ilintili her şey onlardan sonra geldi. Bu yıl 40. yılı kutlanan İngiliz punk’ı da..

Ramones’un ‘olayı’ çiğ olmaktı. Punk’ın çiğliği (ama sadeliği) de onlardan geliyordu. ‘Hey ho, let’s go!’: Olay buydu. Besteler, sözler, alet, aksam, giyim, kuşam; hepsi ‘hadi hadi!’ diyordu. İnsan ilişkileri, şiddet, uyuşturucu, mizah, hepsi hadi hadi!

Ama saçları uzundu Ramones kardeşlerin. Tüm endamlarıyla göründükleri, bütün zamanların en fazla ‘taklit edilen’ ilk albümlerinin kapak fotoğrafı için plak şirketi 125 dolar ödemiş, fotoğrafı da Punk Magazine’den Roberta Bayley çekmişti. Yedi günde kaydedilen albüm için New York’taki Plaza Sound stüdyolarına ise 6400 dolar ödenmişti.
Sadece punk’a değil, grunge ve heavy metal’e de etkisi oldu Ramones’un. Popüler müzik sahnesinde bir devrimdi ve evet, o sahneyi “daha az müzikal” hale getirdi. Nirvana da Nevermind ile 15 yıl sonra aynısını yapacaktı.